top of page

Kiedy coaching, a kiedy terapia?

Zaktualizowano: 3 gru 2023Rozważając coaching i psychoterapię, ważne jest zrozumienie, w jakich sytuacjach każde z tych podejść będzie najbardziej skuteczne.


Coaching: Narzędzie do Samopoznania i Rozwoju


Coaching jest idealny dla osób, które przechodzą przez chwilowy kryzys lub poszukują nowych rozwiązań i inspiracji do działania. Jest to proces transformującej rozmowy, która prowadzi do lepszego zrozumienia siebie i swoich wyborów. Coaching może wzmocnić motywację, pewność siebie lub pomóc w opracowaniu planu realizacji celów życiowych. Ważne jest, że coaching nie jest wspólnym tworzeniem planu, ale może do niego prowadzić. Podstawą coachingu są wartości, które są kluczowe w naszych wyborach życiowych.


Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu (TSR): Pomoc w Przezwyciężaniu Trudności


TSR jest pomocna zarówno w przypadku chwilowych kryzysów życiowych, jak i poważniejszych problemów, takich jak zaburzenia psychiczne, emocjonalne, czy uzależnienia. Celem TSR jest odkrywanie własnych wartości, potrzeb i zasobów, które umożliwiają pokonywanie trudności życiowych. Terapeuta TSR wzmacnia klienta, zauważając jego mocne strony i budując przestrzeń do wprowadzania pozytywnych zmian. W TSR nie ma z góry określonego czasu współpracy - klient decyduje, kiedy i jak długo chce korzystać z tej formy wsparcia.


Podobieństwa między Coachingiem a TSR


Zarówno coaching, jak i TSR opierają się na zasadzie, że ani coach, ani terapeuta nie są ekspertami od życia klienta. Obie metody pomagają w odkrywaniu siebie i budowaniu przestrzeni do podejmowania decyzji, które są najlepsze dla klienta. Kluczowe jest tutaj wspieranie klienta w samodzielnym odkrywaniu i kształtowaniu swojej drogi.
コメント


bottom of page