top of page

Kiedy coaching, a kiedy terapia?Z coachingu może skorzystać prawie każdy, za wyjątkiem osób, które wymagają specjalistycznego wsparcia terapeutycznego. To znaczy, że można udać się do coacha, gdy mamy chwilowy kryzys lub nie dostrzegamy dla siebie żadnego rozwiązania i potrzebujemy na nowo zyskać mocy do życia (opis górnolotny, ale tak trochę jest). Coaching to transformująca rozmowa, której efektem jest lepsze zrozumienie samego siebie i swoich wyborów. Efektem pracy coachingowej może być wzmocnienie motywacji, poczucia pewności siebie lub opracowanie planu pomocnego przy realizacji celów życiowych. Coaching, to nie jest wspólne przygotowanie planu, ale efektem rozmowy coachingowej może być właśnie pożądany plan. Natomiast coaching mocno opiera się na naszych wartościach, które są podstawą naszych wyborów życiowych.


Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu – TSR jest pomocna u osób z chwilowym kryzysem życiowym, jak i posiadających zaburzenia psychiczne, emocjonalne, czy uzależnienia tj. fobie, lęki, objawy somatyczne, problemy z odżywianiem itd. Także mocno opiera się na wartościach. Celem terapii jest właśnie poznanie własnych wartości, potrzeb i zauważenie zasobów, które pozwalają nam pokonywać trudności życiowe. Rolą terapeuty jest wzmacnianie klienta przez zauważanie mocnych stron i budowanie przestrzeżeni do wprowadzania zachowań służących klientowi. Ta terapia różni się od innych psychoterapii, ze względu na brak określonego czasu współpracy. To klient decyduje, kiedy chce skorzystać ze wsparcia i jak długo ta pomoc ma trwać. Czasami wystarczy tylko jedno spotkanie, czasami trochę więcej. Tutaj nie ma przestrzeni na poznawanie, dlaczego coś się wydarzyło i rozdrapywania ran, jest za to przestrzeń do lepszego zrozumienia samego siebie. Założenia TSR są takie; jeśli coś nie działa to przestań to robić, jeśli coś działa to rób tego więcej i nie ulepszaj :)


Cechą wspólną tych podejść jest to, że zarówno coach, jak i terapeuta TSR nie jest ekspertem od życia klienta, on pomaga w okrywaniu siebie i budowaniu przestrzeni do podejmowania najlepszych dla klienta decyzji.


#stres #psychoterapia #motywacja #energia #rozwój #samoświadomość67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page