Logo_Monika Kwaśnik
  • Home

  • O MNIE

  • COACHING

    • Life coaching
    • Coaching biznesowy
  • PSYCHOLOG

  • SZKOLENIA

  • OPINIE

  • BLOG

  • RODO

  • More

    Use tab to navigate through the menu items.
    • Wszystkie posty
    • Zapiski coacha
    Szukaj
    • Monika Kwaśnik
      • 23 kwi 2021
      • 2 minut(y) czytania

    Kiedy coaching, a kiedy terapia?



    Z coachingu może skorzystać prawie każdy, za wyjątkiem osób, które wymagają specjalistycznego wsparcia terapeutycznego. To znaczy, że można udać się do coacha, gdy mamy chwilowy kryzys lub nie dostrzegamy dla siebie żadnego rozwiązania i potrzebujemy na nowo zyskać mocy do życia (opis górnolotny, ale tak trochę jest). Coaching to transformująca rozmowa, której efektem jest lepsze zrozumienie samego siebie i swoich wyborów. Efektem pracy coachingowej może być wzmocnienie motywacji, poczucia pewności siebie lub opracowanie planu pomocnego przy realizacji celów życiowych. Coaching, to nie jest wspólne przygotowanie planu, ale efektem rozmowy coachingowej może być właśnie pożądany plan. Natomiast coaching mocno opiera się na naszych wartościach, które są podstawą naszych wyborów życiowych.


    Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu – TSR jest pomocna u osób z chwilowym kryzysem życiowym, jak i posiadających zaburzenia psychiczne, emocjonalne, czy uzależnienia tj. fobie, lęki, objawy somatyczne, problemy z odżywianiem itd. Także mocno opiera się na wartościach. Celem terapii jest właśnie poznanie własnych wartości, potrzeb i zauważenie zasobów, które pozwalają nam pokonywać trudności życiowe. Rolą terapeuty jest wzmacnianie klienta przez zauważanie mocnych stron i budowanie przestrzeżeni do wprowadzania zachowań służących klientowi. Ta terapia różni się od innych psychoterapii, ze względu na brak określonego czasu współpracy. To klient decyduje, kiedy chce skorzystać ze wsparcia i jak długo ta pomoc ma trwać. Czasami wystarczy tylko jedno spotkanie, czasami trochę więcej. Tutaj nie ma przestrzeni na poznawanie, dlaczego coś się wydarzyło i rozdrapywania ran, jest za to przestrzeń do lepszego zrozumienia samego siebie. Założenia TSR są takie; jeśli coś nie działa to przestań to robić, jeśli coś działa to rób tego więcej i nie ulepszaj :)


    Cechą wspólną tych podejść jest to, że zarówno coach, jak i terapeuta TSR nie jest ekspertem od życia klienta, on pomaga w okrywaniu siebie i budowaniu przestrzeni do podejmowania najlepszych dla klienta decyzji.


    #stres #psychoterapia #motywacja #energia #rozwój #samoświadomość



    35 wyświetleń0 komentarzy
    • Monika Kwaśnik
      • 20 paź 2017
      • 2 minut(y) czytania

    Przekonania, a siła motywacji.

    Zaktualizowano: 21 kwi 2020


    Jak często rozważasz różne plany i stawiasz przed sobą ambitne cele? Czy wykonujesz jakieś kroki, by przybliżyć się do osiągnięcia pożądanego wyniku, czy zostawiasz wszystkie swoje cenne pomysły w sferze marzeń?

    Pewnie znasz odpowiedź na to pytanie :)

    Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje?

    A mianowicie dlatego, że na naszą motywację do działania w dużym stopniu wpływają przekonania. Co to są te przekonania? Nasza wiedza na temat nas samych, tego czego doświadczyliśmy w życiu, czego się dowiedzieliśmy na temat siebie i innych.


    By nasze życie było w miarę poukładane, zbieramy wszystko w jeden wielki worek i związujemy go grubym sznurkiem. W ten sposób tworzymy własne wyobrażenie na temat życia, ludzi i świata. Tworzymy schematy, reguły, założenia, które pozwalają nam funkcjonować w poukładanym świecie. Jednak zdarza się tak, że nasze przekonania nie pokrywają się z rzeczywistością, a ją zniekształcają. Zawężają nasze pole widzenia i często nie pozwalają dostrzec innych rozwiązań, które są proste, kreatywne i własne.

    Dla zobrazowania tego co napisałam, można wykorzystać przykład osoby, która ma duże umiejętności taneczne ale brak jej odpowiedniego wykształcenia. Chce założyć szkołę nauki tańca ale żyje w pewnym przekonaniu. Przykład jest dosadnie banalny ale trochę o to mi chodzi.

    Wersja powstrzymująca od działania: „Nie mam odpowiedniego wykształcenia i nie jestem profesjonalnie przygotowana do tego, by prowadzić szkołę tańca. Brak mi odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. Kto przyjdzie do takiej szkoły, jeśli nie mam tanecznego wykształcenia.”

    Wersja motywująca, zachęcająca do aktywności: „Nie mam odpowiedniego wykształcenia, ale wiem, czego chcę. Jestem kreatywna i wiem, że to co robię podoba się innym. Słyszę miłe słowa na temat mojej pracy. Mogę rozpocząć biznes i naukę. Mogę także zatrudnić wykształconą tancerkę i skorzystać z dofinansowania” itd.

    To prosty przykład ale pokazuje jak przekonania mogą odbierać nam siłę do działania. W pierwszej wersji osoba bardzo mocno wierzy, że wykształcenie jest na tyle ważne, że cokolwiek by robiła i tak nie osiągnie sukcesu. Czyli uważa, że sukces zależy od zdobytego wykształcenia. Drugi przykład pokazuje, że pomimo braku wykształcenia osoba wierzy w swoje umiejętności, ufa swojej wyobraźni i dostrzega szansę na rozwój. Nie ogranicza się przekonaniem na temat wykształcenia.

    Oczywiście przykład jest wymyślony :)

    Ja spotkałam się z takimi nastolatkami i dorosłymi, którzy byli przekonani, że nic się już nie da zmienić. Dość często słyszę takie słowa jak: „nie wiem, czy to się komuś spodoba", "co pomyślą o tym inni", "nie dam rady", "nie poradzę sobie”, "miałem swój czas", "zmarnowałem życie".

    Do czego to doprowadza? Do jednego. Stania w miejscu!

    Być może masz obok siebie osobę, która osiągnęła więcej niż tobie się wydawało, że może osiągnąć? Dlaczego tak się stało? A mianowicie dlatego, że była przekona, że osiągnie postawiony przed sobą cel. I pomimo krytycznych uwag ze strony innych osób, ona pędziła do przodu jak strzała i nie można było jej zatrzymać. Wiedziała co chce robić, by być w miejscu w którym zapragnęła być.

    Jeśli spróbujesz dokonać zmiany swoich przekonań, to wpłyniesz na swoją motywację do postawionych przed sobą celów i znajdziesz w sobie siłę, do robienia rzeczy z pozoru niemożliwych. Po prostu otworzysz swój worek i niczym go nie zwiążesz :)

    Co możesz z tą wiedzą zrobić?

    Nic lub wiele. Wszystko zależy od Twojego przekonania.

    Ciekawa jestem, jak to wygląda u Ciebie? Czy i jakie masz przekonania, i jak bardzo wpływają one na Twoje życie?


    #motywacja #przekonania #cel #coaching

    72 wyświetlenia0 komentarzy
    • Monika Kwaśnik
      • 11 lip 2017
      • 2 minut(y) czytania

    STOP. Mój cel


    Zatrzymaj się.

    Usiądź wygodnie.

    Wieź głęboki wdech i wydech.

    Zrób tak z dziesięć razy.

    Zostań w tej chwili.

    Odpocznij.

    Doceń moment, w którym jesteś.

    Nie śpiesz się. Po prostu trwaj…

    Jeśli potrafisz wykonać to małe ćwiczenie to znaczy, że możesz wykonać większe. Chcesz spróbować?

    Zadanie nazywa się „Twoja osobista oś czasu”, a jego celem jest budowanie świadomego myślenia i próba zrozumienia, czego tak naprawdę pragniesz i chcesz od siebie.

    Na początek zarezerwuj sobie 15-20 minut bezwzględnej ciszy, tak by nic Cię nie rozpraszało. Możesz je wykonać w dowolnym momencie dnia, będziesz wiedzieć kiedy :)

    Wybierz miejsce, gdzie nic Ci nie będzie przeszkadzało np. salon, ogród, miejsce w parku. Przygotuj kilka przedmiotów, które będą oznacznikami różnych punktów na twojej osi czasu tzn.; narodziny, teraz, za 5 lat, za 10, za 20 lat, moja śmierć, za 500 lat.

    Dla swojej osi czasu wyznacz miejsca na podłodze, rozłóż na niej odpowiednie oznaczniki, od swoich narodzin do punktu „za 500 lat”.

    1. Stań na linii czasu na pozycji „teraz”, twarzą skierowaną na swoją przeszłości. Zamknij oczy i zobacz wszystkie ważne wydarzenia w swoim życiu aż do teraz. Zastanów się, które rzeczy sprawiły, ze jesteś dziś tym, kim jesteś.

    2. Kiedy będziesz gotów, odwróć się i zwróć twarz ku swojej przyszłości. Zauważ pozycję „za 500 lat”.

    3. Przejdź wzdłuż linii czasu do pozycji „za 500 lat” i odwróć się ku „teraz”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Jakie znaczenie ma twoje życie z perspektywy tego punktu obserwacyjnego?

    4. Otwórz oczy i przejdź do pozycji „moja śmierć”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zobacz wszystko co osiągnąłeś. Co było motywem przewodnim twojego życia? Z czego jesteś najbardziej dumny? Wyobraź sobie, że możesz podsłuchiwać osoby obecne na twoim pogrzebie – co o tobie mówią? Wsłuchaj się w szczegóły. Poczuj, co liczy się najbardziej.

    5. Następnie przejdź do pozycji „za 20 lat”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zobacz wszystko, co osiągnąłeś. Jakich zmian dokonałeś w ciągu tych 20 lat? Kim są ludzie wokół ciebie? Gdzie teraz jesteś? Z czego jesteś najbardziej dumny?

    6. Teraz przejdź do pozycji „za 10 lat”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zauważ wszystko, co osiągnąłeś. Gdzie jesteś? Co się zmieniło w tym czasie? Co jest najważniejsze w tym miejscu?

    7. Otwórz oczy i przejdź do pozycji „za 5 lat”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zobacz co pozostało takie samo, a co się zmieniło. Co było motywem przewodnim tych pięciu lat? Co najbardziej chcesz osiągnąć?

    8. Następnie przejdź do pozycji „teraz”. Odwróć się i spójrz na swoją przyszłość. Zobacz, jak wszystkie wydarzenia ponownie łączą się w spójną całość, by wspierać cię w tworzeniu twojej wizji i poczuciu celowości. Czy jest coś, co widzisz teraz, a czego wcześniej nie rozumiałeś?

    Zejdź ze swojej osi czasu, gdy poczujesz odpowiedni moment. Usiądź w ciszy i zapisz swoje przemyślenia.

    Ciekawa jestem co będzie dalej…. 😊

    Bibliografia:

    Clayton, M. 2011 „Zarządzanie czasem. Jak efektywnie planować i realizować zadania”. Warszawa. Wydawnictwo: Samo Sedno.

    #cel #wartości #świadomość #motywacja #coachingindywidualny #coachinggrupowy #rozwójosobisty #coach #pracanadsobą #szkolenia

    50 wyświetleń0 komentarzy
    1
    2

    Masz pytania?  Zadzwoń, napisz lub umów się na spotkanie.

    Jestem do Twojej dyspozycji.

    Monika Kwaśnik.

    Coach ACC ICF. Psycholog. Trener

    OPOLE

     

    telefon: + 48 607 710 797

    kontakt@coachingopole.com

    ​

    Ta strona należy do Akademii Marketingu ATRIUM

    Polityka prywatności RODO

    associate-certified-coach-acc.png