top of page

STOP. Mój cel


Zatrzymaj się.

Usiądź wygodnie.

Wieź głęboki wdech i wydech.

Zrób tak z dziesięć razy.

Zostań w tej chwili.

Odpocznij.

Doceń moment, w którym jesteś.

Nie śpiesz się. Po prostu trwaj…

Jeśli potrafisz wykonać to małe ćwiczenie to znaczy, że możesz wykonać większe. Chcesz spróbować?

Zadanie nazywa się „Twoja osobista oś czasu”, a jego celem jest budowanie świadomego myślenia i próba zrozumienia, czego tak naprawdę pragniesz i chcesz od siebie.

Na początek zarezerwuj sobie 15-20 minut bezwzględnej ciszy, tak by nic Cię nie rozpraszało. Możesz je wykonać w dowolnym momencie dnia, będziesz wiedzieć kiedy :)

Wybierz miejsce, gdzie nic Ci nie będzie przeszkadzało np. salon, ogród, miejsce w parku. Przygotuj kilka przedmiotów, które będą oznacznikami różnych punktów na twojej osi czasu tzn.; narodziny, teraz, za 5 lat, za 10, za 20 lat, moja śmierć, za 500 lat.

Dla swojej osi czasu wyznacz miejsca na podłodze, rozłóż na niej odpowiednie oznaczniki, od swoich narodzin do punktu „za 500 lat”.

  1. Stań na linii czasu na pozycji „teraz”, twarzą skierowaną na swoją przeszłości. Zamknij oczy i zobacz wszystkie ważne wydarzenia w swoim życiu aż do teraz. Zastanów się, które rzeczy sprawiły, ze jesteś dziś tym, kim jesteś.

  2. Kiedy będziesz gotów, odwróć się i zwróć twarz ku swojej przyszłości. Zauważ pozycję „za 500 lat”.

  3. Przejdź wzdłuż linii czasu do pozycji „za 500 lat” i odwróć się ku „teraz”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Jakie znaczenie ma twoje życie z perspektywy tego punktu obserwacyjnego?

  4. Otwórz oczy i przejdź do pozycji „moja śmierć”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zobacz wszystko co osiągnąłeś. Co było motywem przewodnim twojego życia? Z czego jesteś najbardziej dumny? Wyobraź sobie, że możesz podsłuchiwać osoby obecne na twoim pogrzebie – co o tobie mówią? Wsłuchaj się w szczegóły. Poczuj, co liczy się najbardziej.

  5. Następnie przejdź do pozycji „za 20 lat”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zobacz wszystko, co osiągnąłeś. Jakich zmian dokonałeś w ciągu tych 20 lat? Kim są ludzie wokół ciebie? Gdzie teraz jesteś? Z czego jesteś najbardziej dumny?

  6. Teraz przejdź do pozycji „za 10 lat”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zauważ wszystko, co osiągnąłeś. Gdzie jesteś? Co się zmieniło w tym czasie? Co jest najważniejsze w tym miejscu?

  7. Otwórz oczy i przejdź do pozycji „za 5 lat”. Zamknij oczy i sprawdź, co widzisz, słyszysz i czujesz. Zobacz co pozostało takie samo, a co się zmieniło. Co było motywem przewodnim tych pięciu lat? Co najbardziej chcesz osiągnąć?

  8. Następnie przejdź do pozycji „teraz”. Odwróć się i spójrz na swoją przyszłość. Zobacz, jak wszystkie wydarzenia ponownie łączą się w spójną całość, by wspierać cię w tworzeniu twojej wizji i poczuciu celowości. Czy jest coś, co widzisz teraz, a czego wcześniej nie rozumiałeś?

Zejdź ze swojej osi czasu, gdy poczujesz odpowiedni moment. Usiądź w ciszy i zapisz swoje przemyślenia.

Ciekawa jestem co będzie dalej…. 😊

Bibliografia:

Clayton, M. 2011 „Zarządzanie czasem. Jak efektywnie planować i realizować zadania”. Warszawa. Wydawnictwo: Samo Sedno.

53 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page