top of page

Wyzwanie licealisty! Coaching kariery

Zaktualizowano: 24 lis 2020


Podobno jesteś już dorosły. Podobno tak dużo możesz osiągnąć.

Wszyscy powtarzają: „Świat stoi przed Tobą otworem i możesz zdobyć praktycznie wszystko”. Przecież dobrze się uczysz, znasz dwa języki i trochę już wiesz.

W głowie kłębią się myśli „życie leży w moich rękach i co teraz mam z tym zrobić”.

Czyli wszystko fajnie, ale co dalej?

Jeżeli wiesz, na czym Ci zależy i czego chcesz, to można Ci pogratulować i życzyć samych sukcesów. Gorzej, gdy musisz podjąć decyzję, ale nie wiesz jaką? Co wtedy?

Kiedy byłam licealistką to żyłam w środowisku, w którym często powtarzano, że jeśli zdobędziesz dobre wykształcenie, to praca się znajdzie. W dzisiejszych czasach jeszcze to słyszę. Niestety! Wykształcenie jest ważne ale trzeba powiedzieć otwarcie, że nie daje gwarancji zatrudnienia. Dzisiejszy rynek nie jest tak obiecujący, jak w dawnych czasach. Oczywiście dochodzimy do etapu, gdzie to pracownik dyktuje warunki ale może to zrobić tylko wówczas, gdy ma za sobą lata doświadczeń. A co ma zrobić młody człowiek, który nawet nie wie, co chce robić w życiu?

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą na etat, szczególnie na początku rozwoju zawodowego to powiem coś na pocieszenie :) oceny się nie liczą ale dobre wyniki gwarantują Ci miejsce na uczelni. Na żadnej rozmowie rekrutacyjnej nigdy nie otrzymałam zapytania, czy miałam czerwony pasek? Jaką oceną miałam za pracę mgr? Jaki był temat mojej pracy magisterskiej?

Co się liczyło? Doświadczenie zdobyte w trakcie studiów i umiejętności interpersonalne.

Szczególnie cenne jest doświadczenie w kierunku, w którym się rozwijasz, studiujesz. Jeżeli masz taką możliwość to korzystaj ze staży, praktyk (nawet tych bezpłatnych mimo, że może się to wydawać niesprawiedliwe), to daje Ci przewagę na starcie na tle pozostałych kandydatów. Angażuj się w różne projekty, zrzeszenia studentów i ciągle inwestuj w swój rozwój.

Jeżeli nie wiesz, w którym kierunku podążać to zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego albo coacha kariery, którzy będę Cię wspierać odkrywaniu Twoich umiejętności i mocnych stron.

Co mogę poradzić?Sprawdź oferty pracy, które Cię interesują. Zrób zestawienie jakie posiadasz doświadczenie, umiejętności i czego jeszcze potrzebujesz. Następnie zadaj pytanie, po co to robisz?A jak to zrobić? Samo przyjdzie :)

Jeżeli uważasz, że ten post może się komuś przydać, to zachęcam do udostępnienia.

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page