Szukaj
  • Monika Kwaśnik

Wyzwanie licealisty! Coaching kariery


Podobno jesteś już dorosły. Podobno tak dużo możesz osiągnąć.

Wszyscy powtarzają: „świat stoi przed Tobą otworem i możesz zdobyć praktycznie wszystko”. Przecież dobrze się uczysz, znasz dwa języki i trochę już wiesz.

W głowie kłębią się myśli „życie leży w moich rękach i co teraz mam z tym zrobić”.

Wszystko fajnie, ale co dalej?

Jeżeli wiesz, na czym Ci zależy i czego chcesz, to można Ci tylko pogratulować i życzyć samych sukcesów. Gorzej gdy musisz podjąć decyzję, ale nie wiesz jaką? Co wtedy?

Ostatnio usłyszałam taką sentencję:

„Jeśli wiesz po co, to jak się znajdzie. Jeśli wiesz jak, to po co nie musi się znaleźć.”

I moim zdaniem, to hasło bardzo pasuje do młodego człowieka, bo on przeważnie jeszcze nie wie, JAK?

Kiedy byłam licealistką to żyłam w środowisku, w którym często powtarzano, że jeśli zdobędziesz dobre wykształcenie, to praca się znajdzie. W dzisiejszych czasach jeszcze to słyszę. Niestety! Wykształcenie jest ważne i cenne ale trzeba powiedzieć otwarcie, że nie daje gwarancji zatrudnienia. Dzisiejszy rynek nie jest tak obiecujący, jak w czasach komunizmu. Oczywiście dochodzimy do etapu, gdzie to pracownik dyktuje warunki ale może to zrobić tylko wówczas, gdy ma za sobą lata doświadczeń. A co ma zrobić młody człowiek, który nawet nie wie co chce robić w życiu?

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą na etat, szczególnie na początku rozwoju zawodowego to powiem coś na pocieszenie :) oceny się nie liczą ale dobre wyniki gwarantują Ci miejsce na uczelni. Na żadnej rozmowie rekrutacyjnej nigdy nie otrzymałam zapytania, czy miałam czerwony pasek? Jaką oceną miałam za pracę mgr? Jaki był temat mojej pracy magisterskiej?

Co się liczyło? Doświadczenie zdobyte w trakcie studiów i umiejętności interpersonalne.

Szczególnie cenne jest doświadczenie w kierunku, w którym się rozwijasz, studiujesz. Jeżeli masz taką możliwość to korzystaj ze staży, praktyk (nawet tych bezpłatnych mimo, że może się to wydawać niesprawiedliwe), bo to daje Ci przewagę na starcie :). Angażuj się w różne projekty, zrzeszenia studentów i ciągle inwestuj w swój rozwój.

Jeżeli nie wiesz, w którym kierunku podążać to zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego albo wsparcia coacha, który będzie Ci towarzyszył w odkrywaniu niedocenionego :)

Co mogę poradzić?

Sprawdź oferty pracy, które Cię interesują. Zrób zestawienie co masz i czego jeszcze potrzebujesz. Następnie zadaj sobie pytanie, kim się staniesz, jak to będziesz mieć? Po co to robisz?

A jak to zrobić? Samo przyjdzie :)

Jeżeli uważasz, że ten post może się komuś przydać, to zachęcam do udostępnienia.

#licealista #maturzyta #rozwój #kariera #praca

21 wyświetlenia

Masz pytania?  Zadzwoń, napisz lub umów się na spotkanie.

Jestem do Twojej dyspozycji.

Monika Kwaśnik.

Coach ACC ICF. Psycholog. Trener

OPOLE

 

telefon: + 48 607 710 797

kontakt@coachingopole.com

Ta strona należy do Akademii Marketingu ATRIUM

Polityka prywatności RODO