top of page

Wdzięczność - jak o nią dbasz?

„Wdzięczność nie jest tylko największą cnotą, ale matką wszystkich innych.” - Cicero


Coaching, jako wsparcie w praktyce wdzięczności
Praktyka wdzięczności

W dzisiejszym szybkim tempie życia, często zapominamy o sile wdzięczności lub tak rzadko jej doświadczamy, że trudno nam docenić jej siłę zdrowotną.


Pędząc przez codzienne obowiązki i zmagając się z wyzwaniami, łatwo utonąć w frustracji i niezadowoleniu. Jednak warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, jak wielką rolę odgrywa wdzięczność w naszym życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym oraz czy sobie na nią pozwalamy?


Wdzięczność to nie tylko pozytywne myślenie czy modny trend - to umiejętność doceniania małych, codziennych przyjemności oraz wartości, jakie inni dla nas tworzą. Badania naukowe potwierdzają, że praktykowanie wdzięczności wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Osoby praktykujące wdzięczność są bardziej szczęśliwe, mniej podatne na stres, a także bardziej otwarte na budowanie trwałych relacji z innymi.


Warto codziennie zatrzymać się i pomyśleć o tym, za co jesteśmy wdzięczni. To może być zdrowie, wsparcie bliskich, sukcesy zawodowe, czy po prostu chwile spędzone z najbliższymi. Nawet w trudnych sytuacjach możemy odnaleźć coś, za co warto być wdzięcznym - być może naukę, doświadczenie czy szansę na rozwój.


Cytat mądrego Rzymianina, Cicero, przypomina nam, że wdzięczność to nie tylko cnota, ale także fundament, na którym budujemy inne wartości. Kiedy doceniamy to, co mamy, stajemy się bardziej otwarci na możliwości i bardziej gotowi do dzielenia się swoimi osiągnięciami z innymi.


Wdzięczność nie tylko przynosi nam szczęście, ale także pozytywnie wpływa na nasze relacje z otoczeniem. Dzięki niej stajemy się bardziej empatyczni i gotowi do wspierania innych. W biznesie wdzięczność może być kluczem do budowania trwałych relacji z klientami, partnerami biznesowymi i współpracownikami.


Dlatego dziś, zanim zanurzymy się w wir codziennych obowiązków, zastanówmy się przez chwilę nad tym, za co możemy być wdzięczni. Może to być drobna rzecz, ale odkrywanie piękna w codziennych doświadczeniach może zmienić nasze podejście do życia i przynieść nam więcej radości i sukcesu.


Jak pielęgnujesz swoją wdzięczność?


Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają trudności w odczuwaniu wdzięczności.

Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych powodów:


  1. Stres i Presja Codziennego Życia: Osoby, które doświadczają dużego stresu, presji pracy, czy też mają mnóstwo obowiązków, mogą mieć trudności w zauważaniu i docenianiu pozytywnych aspektów swojego życia. Skupiają się na problemach i wyzwaniach, co może zaciemnić ich perspektywę.

  2. Niedobór Samooceny: Osoby o niskiej samoocenie mogą mieć trudność w docenianiu swoich osiągnięć i wartości. Często bagatelizują swoje sukcesy lub zasługi, co prowadzi do braku wdzięczności.

  3. Nadmierna Ambicja: Współczesny świat często promuje dążenie do sukcesu i osiągnięć. Osoby bardzo ambitne mogą skupiać się na ciągłym doskonaleniu się i osiąganiu nowych celów, zapominając o zatrzymywaniu się na chwilę, aby cieszyć się tym, co już osiągnęły.

  4. Porównywanie się z Innymi: Kiedy ludzie porównują swoje życie, osiągnięcia i posiadane rzeczy z innymi, mogą łatwo popaść w pułapkę niezadowolenia i braku wdzięczności. Skupianie się na tym, co inni mają, zamiast na własnych wartościach, może prowadzić do uczucia niedosytu.

  5. Brak Świadomości Wartości Małych Rzeczy: W dzisiejszym szybkim tempie życia łatwo przeoczyć małe, codzienne przyjemności. Osoby, które nie zwracają uwagi na drobne radości i dobre chwile, mogą odczuwać brak wdzięczności.

  6. Problemy Zdrowotne Lub Psychiczne: Choroby fizyczne lub psychiczne mogą znacznie wpływać na postrzeganie świata i wprowadzać uczucie stagnacji. W takich przypadkach trudniej może być dostrzec pozytywne aspekty życia.


Warto zaznaczyć, że brak wdzięczności nie oznacza automatycznie braku szacunku czy złej woli. Ludzie różnią się pod względem temperamentu, osobowości i życiowych doświadczeń, co może wpływać na ich zdolność do dostrzegania i wyrażania wdzięczności. Warto jednak rozwijać tę umiejętność, ponieważ praktykowanie wdzięczności może przyczynić się do poprawy ogólnej jakości życia.


Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu wdzięczności do swojego życia, to coaching może Ci w tym pomóc.

22 wyświetlenia0 komentarzy

コメント


bottom of page