Jeśli masz pytania to zadzwoń, napisz lub umów się na spotkanie.

Jestem do Twojej dyspozycji.

tel. 607 710 797

kontakt@coachingopole.com

Ta strona należy do firmy Moniki Kwaśnik, NIP: 753 230 47 67

Przekonania, a siła motywacji.

October 20, 2017

Jak często rozważasz różne plany działania, stawiasz przed sobą ambitne cele ale nie wykonujesz żadnego kroku, by przybliżyć się do osiągnięcia pożądanego wyniku, tylko zostawiasz wszystkie swoje cenne pomysły w sferze marzeń? 

 

Pewnie znasz odpowiedź na to pytanie :).  Z mojego doświadczenia pracy z rożnymi osobami mogę powiedzieć, że słyszę często o takich sytuacjach. Dlaczego tak się dzieje?

 

A mianowicie dlatego, że na naszą motywację do wykonania określonej czynności w dużym stopniu wpływają nasze przekonania. Czyli nasza wiedza na temat nas samych, tego czego doświadczyliśmy w życiu, czego się dowiedzieliśmy na temat siebie i innych. By nasze życie było w miarę poukładane, zbieramy naszą wiedzę w jeden wielki worek i związujemy go grubym sznurkiem. W ten sposób tworzymy własne wyobrażenie na temat życia, ludzi i świata. Tworzymy schematy, reguły, założenia, które pozwalają nam funkcjonować w świecie. Jednak zdarza się tak, że nasze przekonania nie pokrywają się z rzeczywistością, a ją zniekształcają. Zawężają nasze pole widzenia i często nie pozwalają dostrzec innych rozwiązań, które są proste, łatwe, kreatywne i własne.  

 

Dla zobrazowania tego co napisałam, można wykorzystać przykład osoby, która ma duże umiejętności taneczne ale brak jej wykształcenia w tym kierunku. Chce założyć szkołę nauki tańca ale ma pewne przekonanie na temat swojego wykształcenia.

 

Wersja powstrzymująca od działania: „Nie mam odpowiedniego wykształcenia i nie jestem profesjonalnie przygotowana do tego, by prowadzić szkołę tańca. Brak mi odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. Kto przyjdzie do takiej szkoły, jeśli nie mam tanecznego wykształcenia.”

 

Wersja motywująca, zachęcająca do aktywności: „Nie mam odpowiedniego wykształcenia, ale wiem, czego chcę. Jestem kreatywna i wiem, że to co robię podoba się innym. Słyszę miłe słowa na temat mojej pracy. Mogę rozpocząć biznes i naukę. Mogę także zatrudnić wykształconą tancerkę i skorzystać z dofinansowania” .

 

Ten prosty przykład pokazuje, jak przekonania mogą odbierać nam siłę do działania. W pierwszej wersji osoba bardzo mocno wierzy, że wykształcenie jest na tyle ważne, że cokolwiek by robiła i tak nie osiągnie sukcesu. Czyli uważa, że sukces zależy od zdobytego wykształcenia. Drugi przykład pokazuje, że pomimo braku wykształcenia osoba wierzy w swoje umiejętności, ufa swojej wyobraźni i dostrzega szansę na rozwój. Nie ogranicza się przekonaniem na temat wykształcenia.

 

Oczywiście przykład jest wymyślony :)

 

Dość często słyszę takie słowa jak: „nie wiem, czy to się komuś spodoba", "co pomyślą o tym inni", "nie dam rady", "nie poradzę sobie”.

 

Do czego to doprowadza? Do jednego. Stania w miejscu!

 

Być może masz obok siebie osobę, która osiągnęła więcej niż tobie się wydawało, że może osiągnąć? Dlaczego tak się stało? A mianowicie dlatego, że była przekona, że osiągnie postawiony przed sobą cel. I pomimo krytycznych uwag ze strony innych osób, ona pędziła do przodu jak strzała i nie można było jej zatrzymać. Wiedziała co chce robić, by być w miejscu w którym zapragnęła być.

 

Jeśli spróbujesz dokonać zmiany swoich przekonań, to wpłyniesz na swoją motywację do postawionych przed sobą celów i znajdziesz w sobie siłę, do robienia rzeczy z pozoru niemożliwych. Po prostu otworzysz swój worek i niczym go nie zwiążesz  :)

 

Co możesz z tą wiedzą zrobić?

 

Nic lub wiele. Wszystko zależy od Twojego przekonania.

 

Ciekawa jestem, jak to wygląda u Ciebie? Czy i jakie masz przekonania, i jak bardzo wpływają one na Twoje życie? Jeśli uważasz, że warto nad nimi popracować to zapraszam do kontaktu, z przyjemnością podejmę się tego wyzwania.

Please reload

Ostatnie posty

July 11, 2017

Please reload

Dołącz do mnie